Przybliżamy dzisiaj Państwu urządzenia, które w znaczny sposób pomagają lepiej zorganizować i ułatwiają czynności pielęgnacyjne i toaletowe u pacjenta stale unieruchomionego. To bardzo trudna sytuacja, która jest dla opiekuna ogromnym wyzwaniem, wymaga wielkiej cierpliwości, umiejętności i troski.
Na wstępie warto zwrócić uwagę na to, że osobie leżącej powinniśmy zapewnić miłą i intymną atmosferę, bez obecności osób postronnych. Opiekujemy się przecież człowiekiem, któremu należy się szacunek, a który często podczas takich czynności odczuwa wstyd.
Podnośniki
Najbardziej popularnymi urządzeniami, które możemy zastosować w łazienkach, które ułatwią nam przeniesienie chorego z łóżka do toalety czy łazienki są podnośniki. Mamy tutaj do wyboru podnośniki, w zależności od możliwości architektonicznych i finansowych – sufitowy lub jezdny. Jest to szczególnie ważne dla bezpieczeństwa obu stron. Przy częstym podnoszeniu pacjenta opiekun ryzykuje kontuzjami i przewlekłymi schorzeniami kręgosłupa i stawów, skarży się na częste bóle nadgarstków. Podnośnik sufitowy LUNA świetnie sprawdza się w łazienkach i w miejscach, w których narażony jest na zachlapanie. Dlatego ergonomiczny pilot zaopatrzony w ochronę IPx4 a także IPx7 może być ochlapany (IPx4) lub całkowicie zamoczony w wodzie (IPx7).
Alternatywnym rozwiązaniem są podnośniki jezdne, które są tańszym rozwiązaniem. Wymagają za to większej przestrzeni ze względu na ich przechowanie. Podnośniki jezdne stanowią najbardziej popularną grupę wśród urządzeń służących do podnoszenia i przenoszenia osób z niepełnosprawnościami. Bez wątpienia to sprzęt rodzaju „must have”, zapewniający duże poczucie bezpieczeństwa i komfortu osobom chorym a przy tym odciążający osoby opiekujące się pacjentami w wykonywaniu konwencjonalnych czynności. Podnośniki zarówno sufitowe jak i jezdne dają większe poczucie bezpieczeństwa pacjentom przy ich przenoszeniu, zaś ich zastosowanie przynosi znaczącą ulgę w pracy ich opiekunów.
Wózkowanny i krzesła
Podczas czynności pielęgnacyjnych głównie w instytucjach zapewniających opiekę sprawdzą się wózkowanny – wymagają one większej przestrzeni i łazienek dostosowanych do specjalnych potrzeb osób z problemami z poruszaniem. Stanowią optymalną pomoc prysznicową zapewniając jednocześnie komfort i bezpieczeństwo pacjenta.
Inne sprzęty takie jak krzesła kąpielowe i toaletowe, sprawdzą się również w domu czy mieszkaniu – wymagają jedynie odpowiedniego prysznica (z kabiną walk-in, czyli bez brodzika). Fotel Triton Dual zajmuje bardzo mało miejsca. Jest to fotel idealny do niewielkich łazienek i stanowi niezbędną, techniczną pomoc w opiece nad pacjentem. Dotyczy to głównie sytuacji, kiedy zajmuje się nim tylko jeden opiekun. Fotel TRITON/DUAL IPX6 posiada wysoką ochronę przed zachlapaniem – zastosowaliśmy do produkcji zmywalny materiał LINAK IPX6 DURA™. Miejsca połączeń śrubowych / łączeń mocno uszczelniliśmy, a fotel wykonaliśmy jako konstrukcja spawana ze stali. W rezultacie zapobiega to dostawaniu się wody do rurek, z których wykonano konstrukcję. Fotel pokryliśmy podwójną powłoką, dzięki czemu jest odporny na rdzę.
Podnośnik wannowy
Podnośnik wannowy Archimedes jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie samodzielnie wejść i wyjść z wanny. Archimedes umożliwia osobom starszym oraz niepełnosprawnym kąpiele, które pomagają zredukować ból oraz poprawiają ich ogólne samopoczucie. Podnośnik skonstruowaliśmy tak, aby nie było możliwości opuszczenia użytkownika do wanny jeżeli bateria nie jest wystarczająco naładowana. Rekomendujemy to urządzenie dla osób starszych i niepełnosprawnych o wadze maksymalnej 165 kg.
Codzienna pielęgnacja i higiena jest sporym wyzwaniem w opiece nad osobą z ograniczoną możliwością poruszania się. Pamiętajmy o nowoczesnych rozwiązaniach, które odciążają opiekuna i sprawiają, że pacjent może wykonać wiele czynności samodzielnie. Każda wykonana samodzielnie czynność przez pacjenta to ważny i potrzebny krok w jego rehabilitacji.
Wyżej wymienione urządzenia są dostępne dla dużych placówek takich jak DPS czy ZOL, ale także dla pacjentów w opiece domowej. Istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na podnośnik sufitowy z PFRON. By otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON, należy złożyć pisemny wniosek. Jest ono realizowane w ramach likwidacji barier architektonicznych oraz likwidacji barier technicznych. Pomocy w dofinansowaniu sprzętów rehabilitacyjnych udzielają również PCPR, MOPS i GOPS. Więcej o dofinansowaniu z PFRON przeczytasz we wpisie: Podnośnik sufitowy na PFRON. Jak zdobyć nawet 95% dofinansowania?