Opiekun medyczny to osoba, która w profesjonalny sposób pomaga osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokojeniu jej podstawowych potrzeb życiowych. Osoby posiadające tytuł opiekuna medycznego wykonują pracę w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej, domach i ośrodkach pomocy społecznej, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych i niesamodzielnych, hospicjach oraz sanatoriach. Mogą także pracować w domach pacjentów, świadcząc opiekę indywidualną. Celem pracy opiekuna jest odciążenie pielęgniarek i pomoc w podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych.
Omówimy propozycje urządzeń, które znacząco ułatwiąją opiekunowi medycznemu wykonywanie czynności pielęgnacyjno-opiekuńczych podczas ich codziennej pracy. Bez wątpienia zapewniają także poczucie bezpieczeństwa i komfortu osobom chorym. Do podstawowych sprzętów pomocnych w wykonywaniu opieki nad pacjentem zaliczamy z całą pewnością łóżko rehabilitacyjne, podnośniki ale również sprzęt kąpielowy, który ułatwia czynności kąpielowe i toaletowe.
Łóżko rehabilitacyjne
To niewątpliwie jedno z podstawowych i najważniejszych urządzeń, które powinny się znaleźć na wyposażeniu pokoju osoby leżącej. Opracowany przez Winncare system SAM (Mobility Aid System), który posiada cała gama akcesoriów do łóżek, przyczynia się do minimalizowania ryzyka nadwyrężenia partii grzbietowo-lędźwiowych podczas pracy przy łóżku. Natomiast łóżko z regulacją wysokości i oparcia stanowi ogromne wsparcie nie tylko dla pacjenta, ale w dużej mierze dla jego opiekuna medycznego. Ma ogromny wpływ na ergonomię pracy – znacząco zmniejsza poczucie zmęczenia i obciążenia.
Podstawowe elementy jakie powinno posiadać łóżko rehabilitacyjne to:
- wysięgnik nad łóżkiem,
- barierki po jednej i drugiej stronie łóżka, które umożliwiają chwyt i obrót na bok,
- regulacja wysokości łóżka, która umożliwia dostosowanie wysokości łóżka tak, aby nie nadwyrężać kręgosłupa (np. poprzez schylanie się),
- możliwość regulacji oparcia,
- kółka – ułatwiają mobilność i umożliwiają dowolne ustawienie łóżka w pomieszczeniu.
Łóżko rehabilitacyjne Aerys z barierkami 1/2.
Podnośniki
Zastanawiając się nad wyborem podnośnika należy wziąć pod uwagę możliwości architektoniczne i finansowe. Winncare ma w swojej ofercie podnośniki sufitowe lub jezdne. Przy częstym podnoszeniu pacjenta opiekun medyczny ryzykuje kontuzjami i przewlekłymi schorzeniami kręgosłupa i stawów, skarży się na częste bóle nadgarstków. Podnośnik sufitowy LUNA świetnie sprawdzi się zarówno w opiece domowej jak i instytucjach, w pomieszczeniach suchych ale również w łazienkach i w miejscach, w których narażony jest na zachlapanie. Podnośnik Luna i innowacyjny system prowadnic są połączeniem funkcjonalności i estetyki. To idealny wybór, który potrafi sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie bezpiecznego podnoszenia i przemieszczania pacjenta. W rezultacie jest to najlepszy wybór dla opiekunów medycznych do użytku domowego, w zakładach opiekuńczych, szpitalach czy domach pomocy społecznej.
Podnosnik sufitowy Luna.
Podnośniki jezdne stanowią najbardziej popularną grupę wśród tych urządzeń. Umożliwiają przenoszenie osoby niepełnosprawnej bez użycia siły i są tańsze od podnośników sufitowych. Sterujemy nimi za pomocą pilota. W rezultacie urządzenie to znacznie ułatwia pracę opiekuna i eliminuje problemy zdrowotne, które wynikają z konieczności podnoszenia pacjenta. Niektóre modele, jak Solar 185, są wyposażone w elektrycznie rozsuwaną podstawę w kształcie litery V. Poprawia to stabilność podnośnika oraz ułatwia dostęp do fotela, krzesła lub wózka inwalidzkiego.
Podnoszenie pacjent z podłogi za pomoca podnośnika jezdnego Solar 185.
Wózkowanny i krzesła
Podczas czynności pielęgnacyjnych głównie w szpitalach i instytucjach świadczących usługi opiekuńcze, pracę opiekuna ułatwi wózkowanna. Sprzęt ten wymaga większej przestrzeni i łazienki dostosowanej do specjalnych potrzeb osób z problemami z poruszaniem. Będzie to optymalna pomoc dla opiekuna przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa pacjenta.
Inne sprzęty takie jak krzesła kąpielowe i toaletowe, sprawdzą się również w domu czy mieszkaniu – wymagają jedynie odpowiedniego prysznica (z kabiną walk-in, czyli bez brodzika). Fotel Triton Dual zajmuje bardzo mało miejsca. Jest to fotel idealny do niewielkich łazienek. Stanowi niezbędną, techniczną pomoc w opiece nad pacjentem zwłaszcza, kiedy zajmuje się nim tylko jeden opiekun.
Pomocne i bardzo praktyczne są również pozycjonery i poduszki przeciwodleżynowe. Ułatwiają opiekunowi szybką zmianę pozycji chorego, jednocześnie zmniejszając nacisk na tkanki.
Jeśli placówka, w której pracujesz, nie zapewnia ułatwień w postaci podnośników do transportu pacjentów podpowiadamy o dofinansowaniu z ZUS na poprawę warunków pracy dla pracowników.
Pamiętajmy, że pomocy w dofinansowaniu sprzętów rehabilitacyjnych udzielają PCPR, MOPS i GOPS oraz PFRON. Więcej o dofinansowaniu z PFRON przeczytasz we wpisie: Podnośnik sufitowy na PFRON. Jak zdobyć nawet 95% dofinansowania?