O Środowiskowym Domu Samopomocy w Miliczu
Środowiskowy Dom Samopomocy jest nową placówką powstałą na bazie funkcjonującego przy MSPDiON od roku 2000 Powiatowego Ośrodka Wsparcia. Po ukończeniu w styczniu 2015 roku budowy nowoczesnego, przestronnego i w pełni przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych budynku, placówka zmieniła siedzibę, zwiększyła liczbę osób korzystających z jej wsparcia i dziś funkcjonuje jako Środowiskowy Dom Samopomocy w Miliczu przy ul. Osadniczej 1c.
Czym się zajmuje?
ŚDS jest placówką pobytu dziennego przeznaczoną dla młodzieży upośledzonej w stopniu głębokim i ze sprzężoną niepełnosprawnością. Celem działalności ŚDS jest możliwie szerokie usamodzielnienie i uspołecznienie podopiecznych poprzez zastosowanie różnorakich form terapii. Placówka prowadzi działania wspierająco-rehabilitacyjne, obejmujące: trening zaradności osobistej, trening umiejętności społecznych i interpersonalnych, trening spędzania wolnego czasu. Poza tym w ofercie placówki znajdują się działania rewalidacyjne zmierzające do usprawnienia funkcji fizycznych, psychicznych i społecznych.
Jak działa placówka w Miliczu?
Podopieczni ŚDS mogą liczyć na wsparcie fizjoterapeutyczne, logopedyczne, psychologiczne, terapię zajęciową, hipoterapię, dogoterapię, terapię wielozmysłową w Sali Doświadczania Świata, zajęcia na basenie, udział w różnorakich przedsięwzięciach artystycznych i turystyczno-rekreacyjnych. Poza tym mają zapewniony transport, posiłki i doraźną pomoc medyczną.
System podnośników sufitowych Luna w Miliczu
Ośrodek jest kompleksowo wyposażony w system podnośników sufitowych LUNA, dzięki którym podopieczni mogą z łatwością przemieszczać się między pomieszczeniami. Podnośniki sufitowe Luna są także zamontowane w łazienkach, co znacząco ułatwia czynności higieniczno-pielęgnacyjne. Warunki pracy personelu medycznego polepszyły się, dzięki czemu może on poświęcić więcej czasu na terapię i rehabilitację podopiecznych.
Ośrodek w 2 budynkach posiada system szyn łączący wszystkie pomieszczenia ze sobą – łazienki, hol, stołówkę, pokoje dzienne, sale rehabilitacyjne. Podnośniki sufitowe Luna są wykorzystywane do codziennej pracy.
Szczegółowe dane:
- Ilość podnośników w dwóch budynkach: 21
- Pierwsza instalacja: 2013 r., kolejne w latach 2018, 2019, 2020.
- Pacjenci dla których jest wykorzystywany podnośnik sufitowy Luna: osoby z niepełnosprawnością sprzężoną, niedowłady, zaniki mięśni, porażenia mózgowe, łamliwość kości – osteoporoza.
- Personel korzystający z podnośników sufitowych Luna: fizjoterapeuci, terapeuci, opiekunowie.
- Czynności w jakich jest wykorzystywany podnośnik sufitowy Luna: pielęgnacja: wykładanie na stół, materac, przewijanie, rehabilitacja, przemieszczania z krzesła na wózek, z wózka na materac, do nauki chodu- podtrzymanie.
- Niedogodności jakie zostały wyeliminowane od czasu stosowania przez personel podnośnika sufitowego Luna: bóle i nadwyrężenia nadgarstków, bóle kręgosłupa, mniejsza ilość zwolnień lekarskich powodowanych przemęczeniem i innymi problemami zdrowotnymi wynikającymi z niewłaściwego dźwigania podopiecznych.
- Opinia podopiecznych: większość z podopiecznych ma problemy z wymową, ale opiekunowie znając swoich pacjentów mogą ocenić, że podopieczni czują się komfortowo i bezpiecznie.
Metoda finansowania: PFRON, Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego.
Opinia personelu ośrodka:
czynności pielęgnacyjne i inne związane z opieką nad dziećmi wykonywane są szybciej, bezpieczniej, bez podnośnika praca z podopiecznymi była uciążliwa i męcząca, była dużo bardziej wymagająca i trudniejsza.
„Od momentu kiedy mamy podnośniki sufitowe, nie korzystam już z urządzeń typowo jezdnych na kółkach np. pionizatory czy urządzenia do nauki chodzenia, korzystam tylko z podnośnika sufitowego Luna do wszystkich czynności” – Monika Ratajek, fizjoterapeutka.
„Podnośniki sufitowe Luna to bardzo duże udogodnienie, które pomaga nie tylko naszym podopiecznym, ale również nam, terapeutom i opiekunom” – Rafał Zalewski, terapeuta.
Opinia Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, mgr Ireny Kuc-Sierpińskiej:
„W naszym ośrodku z podnośnika sufitowego Luna korzystamy podczas przenoszenia osób z wózka na materac rehabilitacyjny, ćwiczeń wykonywanych w sali terapeutycznej, kąpieli pacjenta czy zajęć relaksacyjnych. Dzięki podnośnikom fizjoterapeuta nie potrzebuje dodatkowej osoby do pomocy, przygotowując pacjenta do rehabilitacji chodu, dzięki czemu może bardziej skupić na nim uwagę. Z kolei pacjent czuje się bardziej komfortowo i bezpiecznie. Komfort pracy odczuwają także pracownicy, którzy nie muszą dźwigać, narażać się na urazy kręgosłupa, bóle w nadgarstkach. Dzisiaj nie wyobrażamy już sobie pracy bez systemu szynowego i podnośników sufitowych. To bardzo nam ułatwia pracę z osobami z niepełnosprawnością sprzężoną”.
Dzieci i ich opiekunowie są bardzo zadowoleni z uniwersalności zastosowań podnośnika sufitowego Luna, w związku z czym planują kolejną rozbudowę systemów szynowych, aby podopieczni mogli być bezpiecznie i komfortowo przenoszeni w każde miejsce placówki.