Skip to content
Rehabilitacja i opieka z podnośnikiem sufitowym Luna w DPS im. L. i A. Helclów w Krakowie
Case study

O Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie

Dom Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów, mieszczący się przy ul. Helclów 2 w Krakowie, istnieje od 1890 roku, przez cały ten czas służy potrzebującym pomocy. Obecnie Dom Pomocy Społecznej im. L i A Helclów w Krakowie posiada 387 miejsc dla osób przewlekle somatycznie chorych. W 2018 r. zakończono budowę nowego pawilonu DPS. Aktualnie na terenie ośrodka znajduje się pięć budynków o łącznej powierzchni niemal 20.000 m2, w tym jeden obiekt pomocniczy oraz 4 budynki, w których działa 12 zespołów pielęgnacyjno-opiekuńczych.

Czym się zajmuje?

DPS im. Helclów jest miejscem, gdzie na stałe mieszka 387 osób potrzebujących opieki ze względu na schorzenia czy zaawansowany wiek. Swoje miejsce mają tu także Seniorzy – Artyści. Celem placówki jest zapewnienie godnych warunków bytowych wszystkim potrzebującym. DPS Helclów zapewnia mieszkańcom całodobową opiekę, wyżywienie oraz opiekę medyczną. Personel dba także o rehabilitację, masaże i treningi mieszkańców i szeroko pojętą terapię zajęciową związaną z działaniami artystycznymi.

Jak działa Dom Pomocy Społecznej im. Helclów?

Dwanaście zespołów pielęgnacyjno-opiekuńczych dba o potrzeby mieszkańców rozlokowanych w 129 pokojach. DPS zapewnia mieszkańcom 3- i 4-osobowe pokoje, opracowane przez dietetyka posiłki i dostęp do nowoczesnych urządzeń rehabilitacyjnych, oferuje również fizjoterapię przyłóżkową. Aktywizacja mieszkańców zakłada szerokie spektrum działań, od przywracającej sprawność rehabilitacji ruchowej czy neurologicznej po uczestniczenie w zwykłych pracach, np. ogrodowych. Ważne miejsce zajmują terapia zajęciowa, działania artystyczne i aktywności umysłowe. Rozwijana jest także współpraca z innymi instytucjami, jak szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu budynku pomocniczego, wiele prac (jak pranie czy zmywanie) odbywa się w sposób zautomatyzowany.

System podnośników sufitowych Luna w DPS im. Helclów

System podnośników sufitowych Luna działa w DPS im. Helclów od 2018 roku, czyli od uruchomienia nowego pawilonu. Jeden podnośnik został zainstalowany w Dziale Rehabilitacji Ruchowej, gdzie wykorzystywany jest do wszelkich działań fizjoterapeutycznych, związanych przede wszystkim z pionizacją pacjentów i rehabilitacją chodu. Dwa podnośniki sufitowe Luna zostały zainstalowane w dwóch łazienkach, gdzie pomagają w wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych. System Luna znacząco odciążył personel medyczny, który do tej pory podobne czynności wykonywał siłą własnych mięśni.

Szczegółowe dane:

Ilość podnośników sufitowych: 3

Pierwsza instalacja: 2018.

Metoda finansowania: środki własne.

Pacjenci, dla których wykorzystywany jest podnośnik Luna: osoby wymagające pionizacji i rehabilitacji chodu m.in. z powodu amputacji dolnych kończyn, schorzeń układu kostnego, problemów neurologicznych i urazów.

Przypadki pacjentów rehabilitowanych z podnośnikiem sufitowym Luna:

  1. Pacjent po urazach czaszkowo-mózgowych – Paweł Matyja
  2. Pacjent z osteoporozą i zaburzeniami równowagi po złamaniach trzonów kręgów na wielu poziomach kręgosłupa, pogłębiona kifoza piersiowa – Adam Rosa
  3. Pacjent po obustronnej amputacji kończyn dolnych na poziomie uda, przygotowujący się do chodzenia w protezach (rehabilitacja w protezach krótkich tymczasowych) – Lech Węglowski
  4. Pacjent z zaburzeniami równowagi, po amputacji lewej kończyny dolnej poniżej kolana na tle naczyniowym – Marian Wilk.

Personel korzystający z podnośnika sufitowego Luna: fizjoterapeuci, terapeuci, pielęgniarki, opiekunowie.

Czynności w jakich jest wykorzystywany podnośnik sufitowy Luna: rehabilitacja ruchowa, nauka chodu (np. po amputacjach), czynności higieniczne i pielęgnacyjne (np. kąpanie).

Niedogodności jakie zostały wyeliminowane od czasu stosowania przez personel podnośnika sufitowego Luna: dotychczas wszystkie czynności związane z rehabilitacją i pielęgnacją, jak dźwiganie i przytrzymywanie pacjentów, wykonywane były siłą mięśni personelu, co skutkowało zmęczeniem, kontuzjami i mikrourazami mięśni oraz obciążało układ kostny pielęgniarek, fizjoterapeutów.

Opinia podopiecznych:

Pacjenci czują się bezpieczniej w trakcie fizjoterapii, nie obawiają się upadku, komfort psychiczny pozwala im efektywniej wykonywać ćwiczenia.

Opinia personelu ośrodka:

Największe zadowolenie wynika z możliwości bezpiecznego pionizowania znacznie wyższych i cięższych od personelu pacjentów. W tym momencie nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez podnośnika Luna, który znacznie poprawił komfort pracy i komfort mieszkańców.

„Od momentu kiedy mamy podnośniki sufitowe, nie korzystam już z urządzeń typowo jezdnych na kółkach np. pionizatory czy urządzenia do nauki chodzenia, korzystam tylko z podnośnika sufitowego Luna do wszystkich czynności” – Monika Ratajek, fizjoterapeutka.

„Podnośniki sufitowe Luna to bardzo duże udogodnienie, które pomaga nie tylko naszym podopiecznym, ale również nam, terapeutom i opiekunom” – Rafał Zalewski, terapeuta.

Opinia Kierownik Działu Rehabilitacji, Magdaleny Czepiel:

“Półtora roku temu zdecydowaliśmy się na zamontowanie podnośników sufitowych Luna. Jest to jeden podnośnik z podwieszką typu Walking, który służy nam do usprawniania mieszkańców w Dziale Rehabilitacji Ruchowej. Zdecydowaliśmy się tutaj na zamontowanie podnośnika przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, a jako że chcemy im pomagać przez długi czas, ważne jest też odciążenie terapeutów. Osoba, która ćwiczy w podnośniku sufitowym, jest w stanie chodzić, nawet jeśli wcześniej nie dawała rady podjąć tej aktywności. Podnośnik sufitowy Luna jest bardzo pomocny w Dziale Rehabilitacji, przede wszystkim odciąża pracownika, jeśli chodzi o pionizację pacjenta. Daje mieszkańcowi komfort i bezpieczeństwo. Jest bardzo pomocny przy rehabilitacji ciężkich stanów, zwłaszcza przy pionizacji pacjenta. To, co kiedyś robiliśmy siłą własnych mięśni, teraz przyjmuje na siebie podnośnik sufitowy Luna – my nie musimy już dźwigać pacjentów. W tym momencie nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez podnośnika Luna, znacznie poprawił komfort pracy i komfort mieszkańców. Nie wyobrażam sobie Działu Rehabilitacji bez tego podnośnika.” Pełna wypowiedź tutaj.

W Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w Krakowie personel medyczny codziennie korzysta z podnośników sufitowych. W celu dodatkowego wsparcia pracy opiekunów i pielęgniarek w Domu dostępne są także 9 podnośników jezdnych Solar i Helios, dzięki którym pacjenci i personel czują się bezpieczniej.